استفاده از دستگاه تصفیه خانگی در زندگی شهری امروزی امری گریزناپذیر  است زیرا آلوده‌کننده‌های زیادی وجود دارند که سطح ایمنی و سالم بودن آب را  برای استفاده و آشامیدن کاهش می‌دهند.

از میان این عوامل می‌توان به  فاضلاب‌هایی که از طریق صنایع و کارخانه‌ها وارد آب می‌شوند، اشاره کرد.  در این فاضلاب‌ها مواد آلوده‌کننده‌ای وجود دارند که بهداشت و سلامت آب را  از بین می‌برند یا کاهش می‌دهند.

همچنین اگر سطح مواد معدنی که در آب  وجود دارد بالا باشد این امر نیز استفاده از آب را پرخطر می‌کند. اینجاست  که ضرورت استفاده از دستگاه تصفیه خانگی ضرورت پیدا می‌کند.

دستگاه تصفیه آب خانگی

در  دسترس بودن آب آشامیدنی سالم و بهداشتی یک مسئله‌ی مهم در سلامت ما  انسان‌ها به شمار می‌آید. آلودگی‌های محیطی مانند موادی که از تولیدات  صنایع و کارخانه‌ها وارد آب می‌شوند و رسوب می‌کنند، سمومی که وارد آب‌ها  می‌شوند یا میزان بیش از حد مواد معدنی موجود در آب‌ و... عوامل اثرگذار در  سالم نبودن آب هستند.

در نتیجه موجب می‌شوند سلامت انسان نیز به خطر  بیفتد. حتی استفاده از مواد ضدعفونی کننده‌ای که برای سالم بودن آب مانند  کلر و فلوراید وارد آن می‌کنند نیز بر سلامتی انسان تاثیر منفی دارند.

بر اساس آنچه بیان شد توجه به سلامت آب و انسان امری حیاتی است بنابراین برای  حل این مشکل می‌توان از دستگاه تصفیه خانگی استفاده کرد.

فیلتر مرحله یک

فیلتر مرحله یک که به آن فیلتر رسوب‌گیر یا  pp نیز می‌گویند، آب را شفاف و زلال می‌کند. کاربرد  فیلتر مرحله یک در دستگاه‌ تصفیه خانگی زیر سینکی است. فیلتر مرحله یک  دارای دقت تا 5 میکرون است که ذرات معلق درشت در آب را محو یا حذف می‌کند.

تشخیص کیفیت فیلتر مرحله یک

 • برای  تشخیص کیفیت فیلتر مرحله یک باید به وزن گرمی آن توجه کرد یعنی هر اندازه  که وزن گرمی این فیلتر بیشتر باشد کیفیت آن نیز بیشتر خواهد بود. البته در  این حالت بنا به کیفیت بالای فیلتر مرحله یک، هزینه و مبلغ پرداختی‌ آن  بیشتر خواهد بود.

آب سالم


 • تراکم  الیاف فیلتر مرحله یک، نشان‌دهنده‌ی میزان کیفیت است. اگر مرکز فیلتر  دارای تراکم زیاد باشد و تراکم لایه‌های بیرونی فیلتر مرحله یک کم باشد این  موضوع نشان دهنده‌ی کیفیت خوب فیلتر است.
 • نوع مواد به کار رفته در  فیلتر مرحله یک، عامل دیگر در چگونگی کیفیت آن به شمار می‌آید. بهترین  مواد پلی‌پروپیلن است که جذب بالایی دارد. اگر بخواهیم ساده‌تر بگوییم  فیلترهایی که کیفیت ندارند به طور عموم از موادی ساخته شده‌اند که شبیه  مواد پلاستیکی هستند و با نگاه کردن به فیلتر می‌توان متوجه آن شد.
 • استحکام  فیلتر مرحله یک، تعیین‌کننده‌ی کیفیت آن است. بدنه‌ی فیلتر مرحله یک،  نباید خیلی سفت و سخت و یا خیلی نرم باشد. اگر بدنه‌ی فیلتر مرحله یک را  فشار بدهیم متوجه می‌شویم که چه حالتی دارد.

اگر فیلتر بیش از  حد سفت و سخت باشد مشخص می‌کند کیفیت پایین است. در مقابل اگر زیاد شل باشد  باز امکان دارد زمانی که فشار آب بالا است شکل و حالت خود را از دست بدهد.

فایده‌های استفاده از فیلتر مرحله یک

 •  فیلتر مرحله یک مانع عبور آلودگی‌های معلق در آب مانند شن، ماسه، سنگ‌ریزه، لجن و گل و لای می‌شود.
 • معمولا داخل لوله‌های آب دچار زنگ‌زدگی می‌شوند که فیلتر مرحله یک، موجب حذف زنگ‌زدگی داخل لوله‌ها می‌شود. 

کارکرد فیلتر مرحله یک تا چه مدت زمانی است؟

کارکرد فیلتر مرحله یک به  چند عامل بستگی دارد:

 • مقدار  مواد معلق آبی که وارد فیلتر می‌شود، تعیین کننده‌ی این است که آیا فیلتر  مرحله یک نیاز به تعویض دارد یا ندارد. اینکه چقدر میزان املاح آلوده آب یا  میزان سختی آب بیشتر باشد فیلتر مرحله یک زودتر دچار استهلاک می‌شود.
 • یک  عامل دیگر در تعیین مدت زمان کارکرد فیلتر مرحله یک این است که تا چه  اندازه از آن استفاده شده است یا اینکه رنگ آن تغییر کرده باشد. اگر رنگ  فیلتر مرحله یک، کرم تیره یا قهوه‌ای شود زمان تعویض آن رسیده است.

فیلتر مرحله یک دستگاه تصفیه آب خانگی

فیلتر مرحله یک دستگاه تصفیه خانگی یک وسیله مناسب و کارا برای استفاده از آب سالم است.

فیلتر یک مرحله

در  حال حاضر می‌توان با خرید فیلتر مرحله یک دستگاه تصفیه خانگی کیفیت آب  مورد استفاده را بالا برد و میزان آلودگی‌های موجود در آب را از کاهش داد.

مکان نصب فیلتر مرحله یک دستگاه تصفیه خانگی

فیلتر  مرحله یک دستگاه تصفیه خانگی اولین مرحله‌ در تصفیه‌ی آب است. در نتیجه  باید به عنوان فیلتر اول در دستگاه تصفیه خانگی نصب شود. ابتدا باید  شلنگ ورودی آب را پیدا کنیم چون این کار برای مشخص کردن اولین فیلتر در  دستگاه تصفیه نیاز است. دقت داشته باشیم مکان نصب فیلتر مرحله یک هر جایی  است که شلنگ ورودی آب به آن متصل می‌شود. بهتر است بدانیم به طور عموم  اولین محفظه از سمت راست، مکان نصب فیلتر مرحله یک است.

چگونگی تعویض فیلتر مرحله یک دستگاه تصفیه خانگی

فیلتر مرحله یک را نمی‌توان شست بنابراین در زمان مشخص باید عوض شود. برای این کار به نکات زیر توجه داشته باشید.

 • آب ورودی به دستگاه تصفیه را می‌بندیم و آن را از برق می‌کشیم.
 • با استفاده از آچار تصفیه آب، هوزینگ را باز می‌کنیم برای انجام این کار باید آچار را به سمت چپ بچرخانیم.

نکته  اول: بعد از مدت زمانی که فیلتر استفاده شده است امکان دارد به دلیل جمع  شدن رسوب، محفظه‌ی فیلتر مرحله یک تا حدی محکم شده باشد.

نکته دوم:  زمانی که می‌خواهیم محفظه‌ی فیلتر مرحله یک را باز کنیم باید آچار را به  صورت افقی نگه داریم. این کار برای جلوگیری از ضربه خوردن به آن است. اگر  این مرحله را درست انجام ندهیم امکان دارد محفظه یا آچار دچار آسیب شوند.

 • بعد  از انجام دو مرحله‌ی ابتدایی و باز کردن محفظه‌ی فیلتر مرحله یک، آبی که  در آن باقی مانده است را تخلیه یا بیرون می‌ریزیم. درون محفظه حتما باید  تمیز شود این کار می‌توانیم با مایع ظرفشویی یا یک تکه پارچه انجام دهیم.
 • سپس  باید روکش فیلتر مرحله یک را خارج کنیم و فیلتر را شکل عمودی وارد هوزینگ  کنیم. دقت داشته باشیم فیلتر به شکل کج قرار نگیرد. در صورتی که کج وارد  شود فاصله‌ی ایجاد شده میان هوزینگ و فیلتر مرحله یک موجب عبور ذرات ناخالص  از فیلتر مرحله یک خواهد شد.


فیلتر

 • از  دیگر نکاتی که باید به آن توجه کنیم این است که محفظه‌ی فیلتر را آرام  ببندیم و هوزینگ را بیش از حد محکم نکنیم. در این صورت به اورینگ محفظه‌ی  فیلتر مرحله یک آسیب زده‌ایم و در نتیجه آب نشت می‌کند.
 • بعد از اینکه تمام مراحل بالا را انجام دادیم شیر ورودی آب را باز می‌کنیم و سپس دستگاه تصفیه خانگی را به برق متصل می‌کنیم.
 • حتما به این نکته توجه کنیم که تا 24 ساعت اول باید دستگاه را از بابت نشتی آب چک کنیم.
 • در  آخرین مرحله، باید شیر ورودی مخزن تصفیه‌ی آب را ببندیم و شیر برداشت آب  را باز کنیم. نکته‌ی مهم اینکه به اندازه‌ی 5 لیتر آب باید از دستگاه خارج  شود زیرا این آب قابل آشامیدن و استفاده نیست پس این کار را حتما انجام  می‌دهیم.